Skip Navigation LinksAna Sayfa > Haberler

Bakan Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Moritanya ve Nijer Bakanlarını kabul etti

Ağustos 07, 2017

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, 5Temmuz 2017 tarihinde Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Amedi Camaraile Nijer Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Al Mustafa Garba'yı makamındakabul etti. 

Bakanlığının, Afrika'daki çalışmalarına ilişkinbilgi veren Prof. Dr. Eroğlu, 11 ülkeyi kapsayan "Pan Afrika Büyük YeşilDuvar" Projesine hem eğitim desteği hem ekipman hem de maddi katkısunduklarını anlattı. Bölgede, toplam 4 bin hektarı Moritanya ve Sudan'da olmaküzere toplam 5 bin hektar alanda bir çalışma yaptıklarını ifade ederek, bu ikiülke ile ormancılık, içme suyu temini ve çevre konularında yaptıklarıanlaşmalar hakkında bilgi verdi.

 

Prof. Dr. Eroğlu, Moritanyalı Bakan Camara'nıntalepleri doğrultusunda bir fidanlık kurulması, yaban hayatının geliştirilmesive güneş enerjisi konularında çalışmalar yapacaklarını dile getirerek, kurakbölgelerde yetişen bitki türlerinin gelişmesi için de bölgeye tohumlargönderdiklerini kaydetti.

 

Türkiye'nin, Nijer'de 258 kuyu açarak, 874 bin kişiyesu temin ettiğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Biz, Moritanya'ya ve Nijer'ebüyük destek veriyoruz. İnşallah bu desteler devam edecek. Ayrıca Pan Afrikadenen büyük yeşil duvar projesine tam destek vereceğiz." dedi.


Moritanya Çevre ve Sürdürülebilir Kalkınma BakanıAmedi Camara  ve Nijer Çevre veSürdürülebilir Kalkınma Bakanı Al Mustafa Garba, Türkiye ile işbirliğini dahada geliştirmek istediklerini belirterek, Türkiye'ye desteğinden dolayıteşekkürlerini ifade ettiler.